Følg prosessen
The Whale blir til
Utforsk
Dette er The Whale
Hold deg oppdatert
Aktuelt
13.01.2025

Takket modige barn under lanseringen av Oceans of Hope

Mellom 30 og 40 barn og voksne samlet seg på Hvalsenteret på Andenes for å oppleve den første fullstendige visningen av utstillingen Oceans of Hope – Barnas håp for havet.

Nøyaktig ett år etter lysfesten som markerte «tyvstarten» for Bodø 2024, var fire av de 24 barna som deltok i prosjektet til stede for å dele sine håp og drømmer for havet og livet i havet.

En varm velkomst og hyllest til barna
Arrangementet ble åpnet av Sindre Wolf fra Andøy kommune og Camilla Ilmoni fra The Whale, som ønsket alle velkommen. Svein Spjelkavik og Simonette Hanssen fra Teaterklubb 81 underholdt med fortellingen og sangen om Marmelen, den mytiske havmannen som representerer havets gode krefter og veiviser til de beste fiskeplassene.

Camilla Ilmoni benyttet anledningen til å takke barna for deres bidrag:
– En av de tingene som har gjort mest inntrykk på meg i Oceans of Hope, er hvor åpne og kloke dere barna er. Dere har delt deres håp og drømmer på en ærlig, modig og inspirerende måte. Det gir meg håp for fremtiden, og jeg er utrolig stolt av det dere har skapt. Jeg håper dere også er stolte av dere selv. Tusen takk for at dere deler tankene deres og for at dere er her i kveld, sa Ilmoni.

Sindre Wolff fremhevet det gode samarbeidet mellom Andøy kommune, The Whale, Vesterålen Kultursamarbeid og Bodø 2024, som har gjort utstillingen mulig.

Hvalsang og ny utstilling
Et av kveldens høydepunkter var en tur inn i mini-studioet til Svein Terje Kvalvik Eliassen. Her fikk deltakerne prøve seg på å synge sin egen «hvalsang» og finne sin indre hval. Disse opptakene vil senere bli en del av Andværingenes hvalsang.

Deretter ble publikum invitert til en omvisning i Hvalsenterets nye utstilling, ledet av forskningsleder Tiu Similä og guide Jade van Dam fra Hvalsafari.

Designere på besøk
To designere fra Metric Design, Christian Schnitler og Silje Dementiev, var også til stede under arrangementet. Metric Design har fått oppdraget med å utvikle The Whales nye grafiske identitet. I tillegg til åpningen på Hvalsenteret skal besøket inkludere en tur til tomten for The Whale, et besøk til fyret, samt en rundtur på øya for å oppleve Andøyas unike natur og smake på lokal mat.

Om Oceans of Hope
Oceans of Hope er et initiativ fra The Whale som gir barn og unge en plattform for å uttrykke sine håp og visjoner for havet. Første del av prosjektet ble lansert i 2023 og har involvert hundrevis av ungdommer fra Andøy og Mo i Rana. Gjennom workshops har deltakerne diskutert havets betydning, klima og biologisk mangfold. Disse tankene ble første gang presentert i januar 2024 på Andenes som en del av «tyvstarten» på Bodø 2024, og senere samme år som en del av avslutningen på Kulturhovedstadsåret.

Senere samme år vokste prosjektet fra å være lokalt til å bli internasjonalt! Vi fikk også med oss barn fra São Miguel, en øy i Azorene i Portugal, som deltok på workshops. De utforsket havets betydning og delte sine tanker om hva de ønsker for fremtiden.

Planen videre er at utstillingen skal vandre til andre deler av Vesterålen, og at det også planlegges nye aktiviteter for barn og unge i Oceans of Hope.

Axel Stave sammen med sine besteforeldre. Axel var en av barna som deltok i Oceans of Hope i 2023, og hans tanker om havet og fremtiden er en del av utstillingen som nå vises på Hvalsenteret på Andenes. Foto: Svein Spjelkavik

Prosjektet er støttet av

FOOTER